EDUKACJA DOMOWA, ORGANIZACJA

Komu odradzam edukację domową

edukacja domowa to wada czy zaleta?

Edukacja domowa ma mnóstwo zalet, które niekiedy mogą być dla niektórych wadami. Nikt nie każe nam chodzić do szkoły na określoną godzinę, więc teoretycznie możesz spać do południa, robić, co chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz.

Ale naprawdę odradzam edukację domową między innymi tym, którym tak naprawdę nie chce się uczyć i główną motywacją jest po prostu lenistwo.  Niestety, tak się nie da. Widziałam takie rodziny i muszę przyznać,  że nie osiągnęły niczego w sensie edukacyjnym. Może i są więcej razem, dzieci nie są wysyłane poza dom, kiedy mama jest w domu z młodszym rodzeństwem. Pewno są inne zalety, ale to nie moja bajka.

Kolejną grupą to są osoby, które nie mają w sobie determinacji , dyscypliny wewnętrznej. To, że nie musisz wstawać o określonej porze, nie oznacza, że możesz spać do 10 i nic nie robić. Dziecko należy uczyć

  • dyscypliny związanej ze wstawaniem,
  • ścieleniem łóżka,
  • myciem,
  • przygotowywaniem posiłku, 
  • sprzątaniem. Dziecko uczymy też obowiązków.

Moim zdaniem nauka jest właśnie jednym z obowiązków dziecka. Można to przeprowadzać na różne „lajtowe” i zabawne sposoby, ale jednak uczyć się trzeba. Moim zdaniem najgorszą rzeczą, której rodzic może nauczyć swoje dziecko jest samowolka, samolubstwo i ogólnie egoizm. A oto w tych czasach nietrudno. Więc trzeba zdwoić wysiłki, żeby dzieciom przekazać chęć do pracy, rozwijania się ale też obowiązków.

Kolejna grupa dzieci i rodziców, której generalnie odradzam edukację domową to wszyscy ci, którzy  nie mają sprecyzowanych

zainteresowań, hobby

Coś na zasadzie: tak po prostu;  chcę spróbować czegoś innego w życiu…

Dlaczego odradzam? W edukacji domowej szczególnie trudne jest zdyscyplinowanie samego siebie i swojej rodziny i jeżeli nie mamy konkretnego celu, to będzie nam bardzo trudno osiągnąć dyscyplinę.

Ludzie nie lubią słowa „dyscyplina” , bo może się komuś negatywnie kojarzy, a ja dochodzę do wniosku, że to jest bardzo ważne, żeby mieć w sobie taki wewnętrzny kompas, motywację, która będzie cię prowadzić do twojego celu. Wielu ludzi poległo właśnie poprzez brak wewnętrznej determinacji, wytrwałości i celu. Wielu ludzi bardziej oświeconych ode mnie mówi o motywacji i dyscyplinie, więc myślę, że te słowa znów stają się modne, a na pewno bardzo użyteczne:-))

Czy komuś jeszcze odradzam edukację domową?

Kochani, daleka jestem od oceniania, doradzania i odradzania za wszelką cenę. Każdy musi sam doświadczyć swojego życia, nawet gdyby się okazało, że się pomylił, popełnił błąd.

Na prawdę wszystkim, bez wyjątku, życzę szczęśliwego czasu ze swoimi dziećmi, pięknej przygody odkrywania świata i przede wszystkim miłości w rodzinach. A czy edukacja domowa się uda , czy też nie, to nie jest znowu tak śmiertelnie ważne:-))