WYCHOWANIE

Wychowanie według milionerów

4712256Jak niektórzy biznesmeni opisują swoje podejście do wychowywania dzieci i kształtowania ich charakterów w młodzieńczym wieku?

Donald Trump, inwestor na rynku nieruchomości , w swojej książce pt.”Myśl śmiało i pokaż na co cię stać” bardzo ciekawie pisze o wychowaniu dzieci. Książka jest pełna pasji do działania i szalenie motywująca. W rozdziale „Pasja, pasja, pasja” pisze:

„ Trzeba mieć siłę by przetrwać i nigdy nie można poddawać się bez walki. Ci, którzy się poddają , nie wykorzystują szansy…” Wiele miejsca poświęca na przeanalizowanie przypadków ludzi, którzy poddają się  jakby „za wcześnie” pokazując tym samym jakąś słabość czy po prostu brak determinacji.

i jeszcze

„… przeczytałem publikację, że w dzisiejszych czasach uczniowie szkół średnich są bardziej narcystyczni i egocentryczni niż kiedykolwiek wcześniej. Psychologowie prowadzący te badania spekulowali, że takie zachowania uczniów są bezpośrednim skutkiem sposobu wychowania przez rodziców i nauczania w szkołach. Od urodzenia wielu tych młodych ludzi jest karmionych nieustającym strumieniem pochwał i zapewnień, że są wspaniali i szczególni.”

Zgadzam się z Trumpem, że niektórzy rodzice po prostu przesadzają. Pokazane jest tutaj podejście skrajne, moim zdaniem. Dziecko należy kochać i … czasem chwalić!

„Ruch” poczucia własnej wartości „ modny w czasach 80-tych i 90-tych stał się obsesją wszystkich rodziców w całym kraju (mowa tu o Stanach, ale także w Polsce, choć u nas się zaczął o wiele później, przyp. autora).

Zbyt wiele pustych i nieuzasadnionych komplementów nie służy dzieciom. Nie ma nic złego w mówieniu dzieciom, że są kimś szczególnym. To normalna reakcja kochającego rodzica, ale nie można z tym przesadzać. Nieustanne szczodre pochwały za każdy drobiazg to już przesada. Nie szafuj tanimi pochwałami. Niech nie przychodzą zbyt łatwo, a będą cenniejsze…

…Jeśli przesadnie chwalisz dziecko, dajesz mu wyolbrzymione poczucie własnej wartości i przekonanie, że jest skazane na sukces bez żadnego wysiłku. A to nieprawda. Gdy takie dzieci dorosną, przekonają się, że świat jest dużo trudniejszy, niż im to wpajałeś. I wtedy, jeśli nie potrafią czegoś łatwo osiągnąć, poddają się. Odpuszczanie sobie to nawyk trudny do zwalczenia. „